Biejjielåhkoe

Moenehtsetjåanghkoeh gålkoen 21.–25. b.

Nænnoestamme tjåanghkoesoejkesjen mietie Saemiedigkie moenehtsetjåanghkoeh åtna gålkoen 21. – 25.b. 2022, jïh Saemiedigkien stoerretjåanghkoe goeven 5. -9. b. 2022Moenehtsetjåanghkoeh aelkieh dæjstan, gålkoen 22 .b 2022 ts. 09.00 jïh orrijieh bearjadahken, gålkoen 25. b. 2022 åvtelen ts. 15.00. Måantan, gålkoen 21. b. dåehkietjåanghkoeh.

Gåessie
Mandag 21.11.2022 09.00 - fredag 25.11.2022 15.00
Gusnie
Sámediggi - Sametinget

Daah moenehtsh edtjieh raeriestimmiem buektedh daejnie aamhtesinie:

Soejkesje- jïh finansemoenehtse

Aamhtese 47/22 Saemiedigkien lahtestimmie jarkelamme åtnoen bïjre miehtjiesdajveste Finnmarhkelaaken § 10 mietie 420 kV faamoelinjese Skáidi - Hammerfest
Aamhtesereerije: Per Johnny Sara, NSR
Skugkieaamhtesereerije: Ronny Wilhelmsen, Ap

Aamhtese 49/22 Saemiedigkien budsjedte 2023
Aamhtesereerije: Beaska Niillas, NSR
Skugkieaamhtesereerije: Elisabeth Erke, Sp

Aamhtese 52/22 NBS 2022: 8 Orre mineraalelaake – lahtestimmie
Aamhtesereerije: Ann Karin Kvernmo, NSR
Skugkieaamhtesereerije: Lisa Marit Pentha-Stavsøien, NSR

Aamhtese 56/22 Saemiedigkieveeljeme – nænnoestimmie veeljemebarkoste
Aamhtesereerije: Kristin Sara, NSR
Skugkieaamhtesereerije: Ulf Tore Johansen, NKF

Byjjenimmie-, hokse- jïh ööhpehtimmiemoenehtse 

Aamhtese 50/22 Tjiehpiedæjjalatjkoe 2023
Aamhtesereerije: Kirsten Inger Anti, Sp
Skugkieaamhtesereerije: Maren Benedicte Nystad Storslett, NSR

Aamhtese53/22 Gaarsjelimmielatjkoe Sámi Valáštallan Lihttun (SVL) jïh Saemiedigkien gaskem
Aamhtesereerije: Tom Sottinen, Ap
Skugkieaamhtesereerije: May Kristin Knutsen, NKF

Aamhtese 55/22 Dahkoesoejkesje learoevierhtieevtiedæmman 2020- 2024 - revideereme
Aamhtesereerije: Kjetil Romsdal, NKF
Skugkieaamhtesereerije: Mathias Eilert Olsen, NSR

Jieleme- jïh kultuvremoenehtse 

Aamhtese 48/22 Bievneme Båatsoelaakemoenehtsen raeriestimmien bïjre jarkelamme båatsoelaakese jïh prosessen bïjre guhkiebasse
Aamhtesereerije: Sandra Márjá West, NSR
Skugkieaamhtesereerije: Øystein Fossmo, Sp

Aamhtese 51/22 Saemiedigkien fïerhtenjaapetje göölemeaamhtese 2022
Aamhtesereerije: Arthur Tørfoss, Frp
Skugkieaamhtesereerije: Ingvild Maria Leifsdatter Halvorsen, NKF

Aamhtese 54/22 Jååhkesjimmie duedtien jielemelatjkoste 2023
Aamhtesereerije: Gry Hege Johansen Warth, NKF
Skugkieaamhtesereerije: Berit Marie P.E. Eira, JSL

Aamhtese 57/22 Saemiedigkien lahtesh båatsoelatjkose 2023/2024
Aamhtesereerije: Mathis N Eira, NSR
Skugkieaamhtesereerije: John Kappfjell, Ap 

Aamhtesetjaatsegh stoerretjåanghkose

Programme Saemiedigkien moenehtsetjåanghkoeh gålkoen 21. – 25. b. 2022

Måantan, gålkoen 21. b.

09.00 – Dåehkietjåanghkoeh
12.00 – 13.30 Lunsje
13.00 – Stoerretjåanghkoen åvtehke Tom Sottinen moenehtsen åvtehkh jïh mubpieåvtehkh tjåanghkose böörede rutijni bïjre moenehtsebarkose, tjåanghkoetjïehtjele Stádda
15.00 – 16.30 Seminaare mineraalelaaken bïjre

Dæjstan, gålkoen 22.b.

09.00 – 12.00 Moenehtsetjåanghkoeh
10.00 – 10.30 Prïhtjege
12.00 – 15.00 Lunsje jïh dåehkietjåanghkoeh
13.00 Presideente Silje Karine Muotka dåehkieåvtehkidie tjåanghkose böörede, tjåanghkoetjïehtjele Stádda
15.00 – 17.00 Moenehtsetjåanghkoeh
17.00 Prïhtjege jïh dåehkietjåanghkoeh

Gaskevåhkoen, gålkoen 23.b.

09.00 – 10.00 Moenehtsetjåanghkoeh (Soejkesje- jïh finansemoenehtse jïh Jieleme- jïh kultuvremoenehtse)
09.00 – 10.00 Seminaare learoevierhtiej bïjre (Byjjenimmie-, hokse- jïh ööhpehtimmiemoenehtse)
10.00 – 11.00 Prïhtjege jïh dåehkietjåanghkoeh
11.00 – 12.00 Moenehtsetjåanghkoeh
12.00 – 15.00 Lunsje jïh dåehkietjåanghkoeh
17.00 Prïhtjege jïh dåehkietjåanghkoeh

Duarstan, gålkoen 24.b.

09.00 – 10.00 Moenehtsetjåanghkoeh
10.00 – 11.00 Prïhtjege jïh dåehkietjåanghkoeh
11.00 – 12.00 Moenehtsetjåanghkoeh
12.00 – 15.00 Lunsje jïh dåehkietjåanghkoeh
15.00 – 17.00 Moenehtsetjåanghkoeh
17.00 Prïhtjege jïh dåehkietjåanghkoeh

Bearjadahken, gålkoen 25.b.

09.00 – 10.00 Moenehtsetjåanghkoeh
10.00 – 11.00 Prïhtjege jïh dåehkietjåanghkoeh
11.00 – 15.00 Moenehtsetjåanghkoeh