Sámedikke ållestjåhkanibme

Sámedikke ållestjåhkanibme

BildeKlikkForStorVersjon39 ájrrasa válljiduvvi gietjan válggabijran juohkka nælját jage.

Sámedikke ållestjåhkanibme l bajemus orgádna ja oajválasj. Sámedikkeráde doajmmá Sámedikke ráddidussan, ja vásstet bæjválasj politihkalasj dåjmas.  

Tom Sottinen (Bb) la válljiduvvam ållestjåhkanime jådediddjen. Ållestjåhkanime jådedimen li vidás gudi válljiduvvi ållestjåhkanime ájrrasijs. Lågå ienep ållestjåhkanime jådedime birra.

Sámedigge dåjmas hiebat dajda rámmajda ma li mierreduvvam lágan Sámedikke ja ietjá sáme rievtesvuodaj birra (sámelágan). Ållestjåhkanibme barggoårnigav mierret,aktan njuolgadusáj gájkka Sámedikke dåjmajda.

Ållestjåhkanime dábálattjat dåladuvvi niellji jahkáj, Sámedikke ållestjåhkanimlanján.

Komité- og plenumsmøter 2020 og 2021

Sámedikken li 39 ájrrasa válggagávdan 2017-2021:

Norske Samers Riksforbund (NSR) og felleslista til NSR og Samefolkets parti

Klemet Erland Hætta
Mathis Nilsen Eira
Sandra Andersen Eira
Gunn Anita Jacobsen
Nils Mikkelsen Utsi
Karen Anette Anti
Sandra Márjá West
Niko Valkeapää
Anne Henriette Nilut
Runar Myrnes Balto
Ann Karin Kvernmo
Nora Marie Brandsfjell
Bjørn Thomas Åhrén
Tor Gunnar Nystad
Aili Guttorm
Piera Heaika Muotka

Márjá-Liissa Partapuoli
Jovna Vars Smuk

Senterpartiet (Sp)

Elisabeth Erke
Cecilie Hansen
Jan Ole Klemet Hermansen
Tor H. Mikkola

Flyttsamelista

Berit Marie P. E. Eira

Åarjel-Saemiej Gïelh (ÅaSG)

Ellinor Marita Jåma

Arbeiderpartiet (Ap)

Tom Sottinen
Ronny Wilhelmsen
Synnøve Søndergaard
Bjørn Inge Mo
Arild Pettersen Inga
John Kappfjell
Jørn Are Gaski

Nordkalottfolket

Toril Bakken Kåven
Kjellrun Wilhelmsen

Árja

Inger Eline Eriksen Fjellgren

Kautokeino fastboendes forening

Isak Mathis O. Hætta

Høyre (H)

Lars Filip Paulsen

Samefolkets Parti (SfP)

Ann-Elise Finbog

Fremskrittspartiet (Frp)

Arthur Tørfoss

Uavhengig representant

Kåre Olli

 

Bilder av Sametingets representanter 2017-2021

Representanter og vararepresentanter 2017-2021 (PDF, 133 kB)