Datatilsynet skriver i brev til Sametinget 11.5.2026 følgende:
Vi legger til grunn at dere gjennomfører nødvendige tiltak for å utbedre bruddet, forhindre lignende hendelser i fremtiden og begrense eventuelle konsekvenser for berørte enkeltpersoner.
Vi minner om at dere etter personvernforordningen artikkel 33 nr. 5 skal dokumentere oppfølgingen av hendelsen, herunder opplysninger om de faktiske omstendighetene, virkninger og utbedringstiltak. Vi legger også til grunn at dere kontrollerer og følger opp at tiltakene er effektive og tilstrekkelige over tid.
Vi avslutter saken med dette.
Datatilsynet ber om at dere likevel oppdaterer oss hvis det fremkommer nye opplysninger som har betydning for saken. Saken vil kunne gjenåpnes hvis det fremkommer ny informasjon.
Datatilsynet må i tillegg vurdere eventuelle klager fra personer som er berørt av bruddet, og saken kan i den forbindelse bli gjenåpnet. Forvaltningslovens bestemmelser om taushetsplikt og partsinnsyn kommer da til anvendelse.
Dere finner utfyllende informasjon om brudd på personopplysningssikkerheten på nettsidene våre: www.datatilsynet.no/brudd.
Sametingets tiltak
Sametinget hadde meldt inn to avvik. Begge sakene er avsluttet og har likelydende brev fra Datatilsynet.
Sametinget har satt i gang en rekke tiltak for å rette avviket og forhindre at tilsvarende hendelser skjer igjen. En samlet oversikt over tiltakene finnes her: Informasjon om personalmapper i offentlig postjournal - Sametinget
Som del av oppfølgingen gjennomfører Sametinget også en kvalitetssikring av innholdet i den offentlige postjournalen: Offentlig postjournal midlertidig tatt ned for kvalitetssikring - Sametinget
– Datatilsynets avslutning bekrefter at vi har håndtert saken på en forsvarlig måte. Samtidig tar vi tydelig med oss forventningen om å følge opp tiltakene over tid. Vi vil fortsatt beklage overfor de berørte at dette skjedde. Vårt ansvar er å sikre at personopplysninger behandles korrekt, og at tilliten til Sametinget som arbeidsgiver og offentlig virksomhet ivaretas, sier fungerende sametingsdirektør Tommy Somby.
Oppfølgingen av saken inngår som del av Sametingets pågående arbeid med å styrke styring, internkontroll og kvalitetssikring.