Nærmere 3,3 mill. kroner i tilskudd til samiske kulturminnevernprosjekter

I alt 36 søkere har fått tilskudd på til sammen 3 265 000 kroner fra Sametinget til samiske kulturminnevernprosjekter og tiltak. Bevilgningene går til ulike tiltak i hele det samiske området.

– Kulturminnene er viktige i formidlingen av samisk historie og gir kunnskap om meahcásteapmi, samisk utmarksbruk, sier sametingsråd Jon-Christer Mudenia (NSR). 

Sametinget har forvaltningsansvar for samiske kulturminner og samisk bygningsvern i hele landet, og har en egen søkerbasert tilskuddsordning til kulturminnevern. 

Målet for tilskuddsordningen er at samiske kulturminner med tilhørende tradisjoner synliggjøres gjennom dokumentasjon, formidling og istandsetting. Tilskudd kan tildeles til istandsetting av både freda og verneverdige bygninger og anlegg, samt andre kulturminnerelaterte tiltak.

Søknadsfristen for tilskuddet var 18. februar 2026. Det er både privatpersoner, organisasjoner og institusjoner, fra sør til nord, som har søkt og fått tilskudd.

Mange prosjekter som har fått midler skal vise fram kulturarven i form av skilt og annen formidling. 

– Synliggjøring av kulturarven styrker samisk identitet rundt i lokalsamfunnene. Slike tilretteleggingsprosjekter gjennomføres bla. i kommunene Porsanger, Tjeldsund, Rana, Hattfjelldal og Kåfjord, sier Mudenia.

Ny søknadsfrist for ordningen til neste år kunngjøres senere.

Oversikt over innvilgede tilskudd:

Tilskudd til samiske kulturminnevernprosjekter
SøkerTittelTildelt beløp
HATTFJELLDAL KOMMUNEInformasjonstiltak - Fotefar Heggneset. Samisk skogsarbeidergård.99 620
RAANEN SAEMIEHFormidling om samiske kulturminner i Rana135 000
HATTFJELLDAL KOMMUNETilstandsvurdering - Fotefar Heggneset. Samisk skogsarbeidergård.20 000
LYNGEN KOMMUNE IVGU SUOHKAN YYKEÄN KUNTASommerboplassen på Eidebakken255 000
CONNIE KARLSMOKulturminnevandring Lille Lerresfjord42 000
LAKSELVDAL SPRINTSkifertaket på Gammelskolen130 000
DALABOGI GUOVLUBosetting i Dalabohki fra 1903 (Karasjok)50000
KÅFJORD KVENFORENING/KAIVUONON KVEENISEURASommarnes - et gammelt møtested mellom fjord og vidde115 000
STIFTELSEN MIDT-TROMS MUSEUMSkjøtselstiltak og tilrettelegging av kulturminner og kulturmiljø i Kaperdalen50 000
DIELDDANUORI SUOHKAN - TJELDSUND KOMMUNERevitalisering av fotefar mot nord - Vilgesvárre141 500
PORSANGER KOMMUNEOppjustering fase 2- Tilrettelegging i Trollholmsund - Immaterielt samisk kulturminne200 000
STIFTELSEN SØR-TROMS MUSEUMTilstandsvurdering/tiltaksplan Kistefosshaug. Kulturminne id: 178431.70 000
KASAVI V/ ARNE-TERJE SÆTHERVeileder dokumentasjon samiske båter194 000
JAMES KARLSENIstandsetting av tilbygg og naust60 000
MUSEENE I SØR-TRØNDELAG ASSamiske landskap i endring innen verdensarven Røros bergstad og cirkumferensen (VARB&C) - Fase 290 000
GRETA SØLVI JOHNSENSamisk kulturminne Id.nr. 178157-10
UNIVERSITETET I TROMSØ - NORGES ARKTISKE UNIVERSITETKontinuitet og variasjon - oppfølgende kartlegging av samiske kulturminner i ikke undersøkte områder av Indre Troms60 000
ERNST LARSENBevaring av sjøsamisk gjenreisningshus Porsanger45 000
KAUTOKEINO HISTORIELAGMeahcci dat addá 2.0 - registrering, lagring og formidling av samiske kulturminner.50 000
STIFTELSEN DEANU JA VÀRJJAT MUSEASIIDA/ TANA OG VARANGER MUSEUMSSIIDAMädd maainast – Jorda forteller: Kulturminneregistrering i Øst-Finnmark - Njauddâm (Neiden) og Paaččjokk (Pasvik)200 000
NORD TROMS MUSEUM ASSamisk skihistorie47 000
SKJERVØY KOMMUNEBelysning og lysdesign til Svevestien på Skattøra300 000
TRUDE SILDNESSauefjøs Smukgården60 000
ØIVIND SPAUNGjenoppbygging av sjøsamisk naust100 000
STIFTELSEN MIDT-TROMS MUSEUMIstandsetting av Nikolai-gammen i Kaperdalen50 000
STIFTELSEN MIDT-TROMS MUSEUMDendro jaktbu Kastnes20 000
WANJA BRANDSFJELLRestaurering og ferdigstillelse av vedskjulet i Essandheim.  Kulturminne ID: 264009- 2.20 000
WANJA BRANDSFJELLTilskudd til totalrenovering av Litjkoia i Essandheim. Kulturminne ID: 264009-6.250 000
ANN RAGNHILD BRODERSTADTilstandsrapport for markasamisk fjøs på sør-Skáidi25 000
HARALD BUGGE MIDTHJELLKultuvremojhtsh Fovsen-Njaarkesne 2026100 000
HELGE JOHN ARNE JOHNSENUtarbeidelse av Tilstandsrapport, Gammel fjøs på Sortebekk25 000
NORDFAR ASMinner og møter - bygningsarv i pitesamisk område80 000
STIFTELSEN NORDNORSK FARTØYVERNSENTER OG BÅTMUSEUM (NNFA)Jektebygging og bruk i nord (innsamling av kunnskap og dokumentasjon ift den samisk kulturarv båtbygging)120 000
NORDFAR ASUndersøkelse av skolebygning på Rørstad20 000
ANN-BRITT JOHNSEN KVERNMOIstandsetting av verneverdig fjøs på Kvernmo, fase 150 000
HÅVARD HARALDSØNN SALENReetablere naustmur20 000
Til sammen 3 265 000

Juohkemboalo