Vil ha innspill om innholdslister i skolen

Utdanningsdirektoratet i samarbeid med Sametinget er i gang med å utvikle veiledende innholdslister til noen læreplaner i grunnskolen, som støtte for lærerne i skolen. Nå ønsker vi å få innspill til utkastene.

I første omgang gjelder det norske og samiske læreplaner i samfunnsfag og musikk, og læreplaner i norsk og samisk.

Skal bidra med felles referanserammer

Innholdslistene skal støtte lærernes og skolenes arbeid med verdigrunnlaget og læreplanene, og bidra med felles referanserammer. De viser eksempler på temaer, praksiser, begreper, tekster og lignende, som lærerne kan bruke når de planlegger og gjennomfører undervisning i fagene. 

Listene inneholder forslag til alt fra musikk, litteratur, nasjonale hendelser og tradisjoner som skoler og lærere kan bruke i undervisningen i grunnskolen. Listene skal være til inspirasjon, og de er frivillig å bruke.

Ann-Elise Finbog Árvu/Sámediggi

Sametinget har ansvar for læreplaner i samiske språk. Målet har vært å lage innholdslister som speiler behovene i samisk opplæring på en helhetlig og kunnskapsbasert måte.

– Å sikre at kommende generasjoner får tilgang til samisk språk og kulturarv, er en grunnpilar i Sametingets utdanningspolitikk, sier sametingsråd Ann-Elise Finbog (SfP).

Innhold skal speile mangfoldet

Arbeid med innholdslistene har tatt utgangspunkt i læreplanverket og verdidokumentet Felles verdigrunnlag og overordnede prinsipper til barnehagetilbud og opplæring over hele Sápmi (2022). Dokumentet løfter fram felles samiske verdier som skal prege opplæringen i hele Sápmi. 

– På denne måten ønsker vi å utvikle innhold som speiler mangfoldet i samisk opplæring og samtidig styrker fellesskapet på tvers av Sápmi, sier Finbog.

Sametingsråden understreker at skolen har en nøkkelrolle i å styrke, vitalisere og løfte samisk språk, kultur og tradisjonskunnskap – særlig fordi ikke alle elever får denne kunnskapen hjemme.

Innspill er avgjørende 

Det er laget utkast til innholdslister for samisk som førstespråk på 1.–7. trinn. Listene inneholder forslag for nord-, lule- og sørsamisk. Selv om gruppa har prøvd å hente eksempler fra alle språk, er tilfanget av litteratur, musikk og tekster fortsatt størst på nordsamisk – noe som merkes i materialet.

Sametinget oppfordrer lærere, fagmiljøer og andre som jobber med samisk opplæring til å bidra med kunnskap, innspill og nye forslag som kan styrke listene.

– Vi oppfordrer alle som jobber med, bruker eller er berørt av samisk opplæring til å levere innspill. Deres erfaringer og perspektiver er nyttig for resultatet, sier Finbog.

Ferdigstilles til skolestart 2027

Innholdslistene for samiskfaget skal ferdigstilles til skolestart høsten 2027. 

Senere vil det også komme utkast for 8.–10. trinn og for samisk som andrespråk. Målet er en opplæring som både er faglig solid og kulturelt relevant – og som speiler mangfoldet i det samiske språksamfunnet.

Send dine innspill!

Sametinget har hatt en ekstern faggruppe, bestående av lærere fra universitet- og høyskolesektoren og grunnopplæringen som har laget utkast til lister til samiskfaget. Sametinget har tilpasset innholdslistene for innspillsrunden. Vi ønsker innspill til både samiskfaget og de øvrige fagene. 

Du kan se utkastene til innholdslistene og gi innspill til alle fagene på Utdanningsdirektoratets (Udir) nettsted, via denne lenken:

Se utkast og gi innspill - Udir

Frist for uttalelse er 17. april 2026.

Juohkemboalo