-
Tidspunkt
-
Torsdag 29.02.2024 12.00 - fredag 01.03.2024 11.30
-
Sted
-
Sámi siida, Áltá/Alta
Reindriften er i en tid med store utfordringer med store inngrep i de fleste reinbeitedistrikter. Den største trusselen av disse er tap av beiteland, som truer hele reindriftens eksistens. Samtidig opplever næringen hets og rasisme daglig, noe som blir en ekstra byrde i en allerede presset hverdag. Press på beitearealene og klimautfordringer begrenser utviklingspotensialet i reindriftsnæringen, der tap av beiteområder er en trussel for næringens eksistens. Det er høyst nødvendig å sikre de gjenværende beitearealene i reindriften for å opprettholde dyrevelferden og en bærekraftig næring. Et bidrag til dette er reindriftsseminaret. Seminaret skal gjennom informasjon, kompetanseheving, erfaringsutveksling, diskusjoner og nettverksbygging bidra til å øke kunnskapen med arealarbeidet og trygge/støtte utøvere/reineiere, siidaer og distrikter i møter med utbyggere og andre aktører som ønsker å etablere seg i distriktets områder.
Sametinget skal være en politisk premissleverandør for næringsutvikling i reindrifta. Sametinget vil prioritere ressurser til arbeidet med ivaretakelse av reindriftas areal- og rettsgrunnlag, for å sikre reindrifta som språk- og kulturbærer og næring.
Reindriftsseminarets program (PDF, 291 kB)
Sametinget inviterer en representant fra hvert reinbeitedistrikt i Norge til reindriftsseminaret. Sametinget dekker reise på billigste reisealternativ, deltakelse, mat og opphold 1 natt for 1 person.