• Hendelse

Samisk fartøyvernsamling

Dato

Onsdag 27. november 2024 - torsdag 28. november 2024

Tidspunkt

kl. 12.50 - 11.30

Sted

Hárssták/Harstad

Sametingsråd Runar Myrnes Balto deltar på Samisk fartøyvernsamling i Harstad 27.-28. november, som Sametinget arrangerer.

De samiske båtene har en sentral plass i den nordiske klinkbåttradisjonen. I 2021 ble den anerkjent av UNESCO som en del av verdens immaterielle kulturarv. Fartøy og båter kommer også til å inngå i den nye nasjonale bevaringsstrategien for kystens kulturmiljøer. I tillegg skal det nå arbeides med en nasjonal verneplan for små og åpne båter. Videre har Sametingsrådet i sin tiltredelseserklæring vedtatt å arbeide for å etablere et samisk fartøyvernsenter. Og det fins etter hvert flere støtteordninger til båter og fartøyvern.

Tiden er derfor inne til å gi de samiske kyst- og elvekulturene et løft ved å sette fokus på båter og båtbyggertradisjoner.

Temaer:

  • Presentasjoner av ferdige og pågående registrerings- og dokumentasjonsprosjekter
  • Arbeidet med verneplan og bevaringsstrategi kystens kulturmiljø
  • Paneldebatt: Sametingsrådet har sagt at vi skal arbeide for å etablere et samisk fartøyvernsenter. Hvordan svarer vi ut en slik bestilling? Hva skal et fartøyvernsenter inneholde av funksjoner, og hvordan skal det organiseres? Skal samiske museer ha ei rolle i et framtidig fartøyvernsenter, og hva med andre institusjoner? Hvordan skal det finansieres?

Praktisk informasjon

Om stedet

Navn

Hárssták/Harstad

Deleknapper