Sametingspresident Silje Karine Muotka
  • Hendelse

Møte om WIPOs IGC-prosess

Biejvve

Dijstahka, bårggemáno 19. b. 2025

Ájgge

09:00 - 10:30

Bájkke

Digitála/digitalt

Sametingspresident Silje Karine Muotka deltar på et møte angående WIPOs (Verdensorganisasjonen for immaterialrett) IGC-prosess. Også sametingene i Sverige og Finland deltar, sammen med Samerådet og Sámi Duodji Sameslöjdstiftelsen. Møtet er i regi av Rebecka Forsgren AB, som bistår samiske, svenske og internasjonale aktører med å øke deres kunnskap om menneskerettigheter, urfolksrettigheter og immaterielle rettigheter.

WIPOs mellomstatlige komité for immaterialrett og genetiske ressurser, tradisjonell kunnskap og tradisjonelle kulturuttrykk (IGC) ble etablert i 2000, og tilrettela for medlemsland i WIPO og observatører for å diskutere og å ta opp immaterialrettslige saker som oppstår i sammenheng med tilgang til genetiske ressurser og deling av gevinster av dem, så vel som beskyttelsen av tradisjonell kunnskap og tradisjonelle kulturuttrykk. WIPOs medlemsland har siden 2009 forhandlet om internasjonale juridiske instrumenter som vil kunne sikre en balansert og effektiv beskyttelse av genetiske ressurser, tradisjonell kunnskap og tradisjonelle kulturuttrykk. 

Målet med møtet er å gi en rapport om IGC-prosessen, det siste møtet, og å diskutere strategier for fremtidig deltakelse.

Praktihkalasj diehto

Om stedet

Navn

Digitála/digitalt

Juohkemboalo