Lávdegoddečoahkkimat

Dohkkehuvvon čoahkkinplána vuođul doallá Sámediggi lávdegoddečoahkkimiid miessemánu 27. - 31. b. 2024 ja dievasčoahkkima geassemánu 10. - 14. b. 2024.
Lávdegoddečoahkkimat álget disdaga miessemánu 28. b. dii 14.00 ja loahpahuvvojit bearjadaga miessemánu 31. b. dii. 12.00. Mánnodat miessemánu 27. b. lea várrejuvvon joavkočoahkkimiidda.

Áigemuddu
Vuossárga 27.05.2024 09.00 - bearjadat 31.05.2024 09.00
Báiki
Sámediggi - Sametinget, Kárášjohka/Karasjok

Fágalávdegottit galget ovddidit árvalusaid čuovvovaš áššiin:

Plána- ja finánsalávdegoddi

Ášši 020/24 Norgga olmmošvuoigatvuohtaásahus - 2023 jahkedieđáhus
Áššejođiheaddji: Ronny Wilhelmsen (Bb)
Suoivvanáššejođiheaddji: Kristin Sara (NSR)

Ášši 022/24 Sámedikki 2024 reviderejuvvon bušeahtta
Áššejođiheaddji: Per Johnny Sara (NSR)
Suoivvanáššejođiheaddji: Piera Heaika Muotka (NSR)

Ášši 027/24 Sámi leavga - leavgaláhkaásahusa rievdadusat
Áššejođiheaddji: Eirik Larsen (NSR)
Suoivvanáššejođiheaddji: Tor Gunnar Nystad (NSR)

Bajásšaddan-, fuolahus- ja oahppolávdegoddi

Ášši 021/24 Ovttas ovddosguvlui - Sámedikki strategiija giellaguovddážiid várás
Áššejođiheaddji: Vidar Andersen (NSR)
Suoivvanáššejođiheaddji: Ann-Britt Eira Sara (Bb)

Ášši 025/24 Sámedikki doaibmaplána doaibmavádjit sápmelaččaid vuoigatvuođaid ollašuhttimii 2024-2026
Áššejođiheaddji: Knut Wingstad (NKF)
Suoivvanáššejođiheaddji: Lisa Marit Pentha-Stavsøien (NSR)

Ášši 028/24 Dieđ. St. 12 (2023-2024) Dieđáhus Stuoradiggái. Sámi giella, kultuvra ja servodateallin - álbmotdearvvašvuohta ja eallindilálašvuohta sámi álbmogis
Áššejođiheaddji: Maren Benedicte Nystad Storslett (NSR)
Suoivvanáššejođiheaddji: Jan Arvid Arnesen (NKF) 

Ealáhus- ja kulturlávdegoddi

Ášši 023/24 Saemien aalkoeåålmegedaajroe areaale- jih byjresereeremisnie
Áššejođiheaddji: John Mathis Utsi (JSL)
Suoivvanáššejođiheaddji: Jørn Are Gaski (Bellodatsorjjasmeahttun áirras)

Ášši 026/24 Čuovvoleapmi Sámedikki mearrádusas Muolkkuid elektrifiserema oainnu birra
Áššejođiheaddji: Ole-Henrik Bjørkmo Lifjell (NSR)
Suoivvanáššejođiheaddji: Ulf Tore Johansen (NKF)

Ášši 029/24 Čoahkkinplána 2025
Áššejođiheaddji: John Kappfjell (Bb)
Suoivvanáššejođiheaddji: Helén Storelv-Rabone (NSR)

Lávdegoddečoahkkinvahku prográmma

Mánnodat 27.05.24

09.00- Joavkočoahkkimat / Mátkkoštanáigi
12.00-13.00 Borranboddu
13.00- Joavkočoahkkimat 

Disdat 28.05.24

09.00-11.00 Seminára auditoriijas: Eastadit iešsorbmema Sámis
12.00-14.00 Borranboddu ja joavkočoahkkimat
13.00-14.00 Presideanta Silje Karine Muotka bovde joavkojođiheddjiid čoahkkimii –Čoahkkinlatnja A032 Stádda
14.00-17.00 Lávdegoddečoahkkimat

Gaskavahkku 29.05.24

09.00-12.00 Seminára auditoriijas: Teknologiija ja goanstajierbmi
10.00-10.30 Gáfestallanboddu ja joavkočoahkkimat
12.00-15.00 Borranboddu ja joavkočoahkkimat
15.00-17.00 Lávdegoddečoahkkimat

Duorastat 30.05.24

09.00-10.00 Lávdegoddečoahkkimat
10.00-10.30 Gáfestallanboddu ja joavkočoahkkimat
10.30-12.00 Lávdegoddečoahkkimat
12.00-15.00 Borranboddu ja joavkočoahkkimat
15.00-17.00 Lávdegoddečoahkkimat

Bearjadat 31.05.24

09.00-10.00 Lávdegoddečoahkkimat
10.00-10.30 Gáfestallanboddu ja joavkočoahkkimat
10.30-12.00 Lávdegoddečoahkkimat
12.00- Borranboddu

Lávdegoddečoahkkimat loahpahuvvojit dii. 12.00 rádjai bearjadaga miessemánu 31. beaivvi.