Silje Karine Muotka og Maren Benedicte Nystad Storslett
Inger Elin Utsi/Sametinget
– Alle samiske språksentre i hele Norge får muligheten til å ansette en ekstra stillingsressurs hver. Dette gir et enormt samisk språkløft over hele linja, og er en viktig del av arbeidet vi nå gjør med å reparere språktapet etter fornorskningspolitikken, sier sametingspresident Silje Karine Muotka (NSR).
Hvert av de 20 samiske språksentrene få 500 000 kr i økning i 2025.
– Dette er en historisk satsning som det er et stort behov for. Mange av språksentrene er eid av språkforvaltningskommuner, og vi mener dette er et stort bidrag til å styrke deres språkarbeid, sier Maren Benedicte Nystad Storslett (NSR), som er sametingsråd med ansvar for språk.
Språksentrene har to primære oppgaver. De arrangerer språkkurs lokalt, og så lager de språkarenaer hvor samer kan møtes og praktisere det de kan av samisk språk.
– Språksentrene har en utrolig viktig rolle i språkutviklingen i Sápmi. Hvis vi skal lykkes med å skape flere språkbrukere, så trenger vi sterke språksentre. Når de får mulighet til å styrke kapasiteten sin, så blir de mindre sårbare og kan levere enda mer godt arbeid, forteller Storslett.
Sametingsrådet legger også opp til å utvikle nye samiske språksentre på steder der de mangler. Dette gjør de ved å foreslå 1,2 millioner kroner ekstra til den søkerbaserte ordningen til språktiltak, hvor kommuner og andre som vil etablere språksentre kan få støtte til det.