Muotka: – Gledelig å støtte kongekrabbenæringen

Sametinget har bevilget 300 000 kroner til Selskapet Håkon Karlsen for å utvide og oppgradere kaia i bygda Sarnes, i Nordkapp kommune. Oppgraderingen vil gjøre kaia egnet som mottak for krabbe og andre skalldyr.

Sametingspresident Silje Karine Muotka Ørjan Marakatt Bertelsen

Northcape King Crab, hvor Karlsen er gründer og medeier, vil bruke den nye industrikaia til å bygge mottak og kjøpe råstoff. I tillegg til kongekrabbenæring driver selskapet med reiseliv i regionen.

– Vi er glade for å kunne støtte utvidelsen og oppgraderingen av kaia i Sarnes. Dette prosjektet vil ikke bare styrke den lokale næringsvirksomheten, men også bidra til bærekraftig utvikling og økt verdiskaping i regionen. Vi ser frem til å se de positive effektene dette vil ha for lokalsamfunnet, sier sametingspresident Silje Karine Muotka (NSR).

 

Tilskuddet gis over tilskuddsordningen Marine næringer.

Deleknapper