Sametingspresidentens minnetale

Sametingspresident Silje Karine Muotka holdt i dag en minnetale for Hans Majestet Kong Harald V.

Vi har mottatt det triste budskapet om at Kong Harald V er død. Det samiske folket er i sorg. 

Kongehuset i Norge har hatt et tydelig støttende standpunkt når det gjelder det samiske folk, den samiske kulturen og våre språk over lang tid. Kong Harald har vært en samlende kraft, som har bidratt til å opprettholde Kongehusets sterke posisjon blant samer. 

Vi er glade i Kongehuset og vi har alltid vært glade i Kong Harald. Vi opplever at den gleden var gjensidig. 

Kongen har jevnlig besøkt Sápmi, blant annet under den tradisjonelle og høytidelige åpningen av Sametinget hvert fjerde år. Hans ord om at Norge er grunnlagt på territoriet til to folk, har hatt uvurderlig betydning for samene og for utvikling av samisk politikk. 

Kongen har også deltatt under viktige arrangementer. Det var en stor og viktig begivenhet for samene da både Kongen og Kronprinsen var med på åpning av det 10. sameting i Kárášjohka i oktober 2025. 

Det var også stort for samene i Oslo, da Kongen valgte å feire samenes nasjonaldag med 500 inviterte gjester på Oslo Rådhus i 2023. I oktober 2022, besøkte Kongen sørsamene under åpningen av Gïelevåhkoe på Snåsa. 

Sørsamene har også verdsatt reisen som Kongeparet hadde til sørsamiske områder i sørligste Nordland sommeren 2023. På denne rundreisen trakk de frem betydningen av Sannhets- og forsoningskommisjonens granskningsrapport. 

Kongen har også inkludert samiske representanter til de offisielle anledningene på Slottet gjennom hans periode. Vi som har hatt æren av å være med i hans selskap, har alltid blitt møtt med varme, oppriktig nysgjerrighet og interesse. Det har alltid vært som å møte en gammel venn. 

Det har hatt en stor betydning for oss at Kong Harald engasjerte seg i vårt arbeid med å synliggjøre de samiske språkene. Kongen har også tatt mange turer til Sápmi både privat og offisielt, og han snakket ofte varmt om sine opplevelser og menneskemøter her i Sápmi. 

Kongen har gjennom alle disse årene, spesielt under offisielle og familiære sammenhenger, vist seg som en lun og varm person med mye humor. Vi hadde en flott konge som ga mye av seg selv, og han hadde en egen evne til å vise omsorg for de han møtte rundt i landet. 

Kong Harald var et inkluderende menneske og han forsto samenes situasjon. Han hadde en stor og viktig livsgjerning. 

Under hans mange taler til nasjonen viste han en formidabel evne til å inkludere og koble sammen ulike grupper i samfunnet. Kong Harald var et stort menneske, som satte dype spor. 

Kongen etterlater seg en familie som nå skal lære seg å leve uten deres mann, far, svigerfar og bestefar. 

På vegne av det samiske folk ønsker jeg å uttrykke mine varmeste kondolanser til kongefamilien. Vi tar del i sorgen deres. 

Dikteren Áillohaš var en av våre store kunstnere. Han skrev:

ja go visot lea meaddel 

ii gullo šat mihkkege 

ii mihkkege

ja dat gullo 

*** 

og når alt er forbi 

høres ingenting lenger 

ingenting 

og det høres 

Gonagas lea vádjolan – Ellos Gonagas. 

Kongen er død – Leve Kongen.

Deleknapper