
Kjære alle sammen,
Takk for invitasjonen!
Vi er i gang med en viktig del av prosessen i oppfølgingen av sannhets- og forsoningskommisjonens rapport. Det er ingen tvil om at kunnskap, og formidling av denne, er særdeles viktig, og kanskje et nøkkelord i denne sammenheng. Vi kan vel også legge til at det til dels er avgjørende for at vi skal lykkes.
I tillegg til at mange av oss samer ikke har fått kunnskap om egen historie, har fornorskningen også hatt negative konsekvenser for majoritetsbefolkningen, de er frarøvet både kunnskap og et forhold til en nasjonal historie om eget lands urfolk og nasjonale minoriteter.
Tema for dette seminaret er jo den prosessen UiT er i, og som dere har fått mandat for, nemlig å utrede mulig organisering av et nasjonalt kompetansesenter om fornorskningspolitikk og urett.
Regjeringen mottok et anmodningsvedtak fra Stortinget og der er det tydelig at arbeidet må bygge på eksisterende kompetanse-, forsknings- og formidlingsmiljøer og gjøres i tett dialog med samiske, kvenske/norskfinske og skogfinske miljøer.
Sametinget hadde en omfattende behandling av rapporten i mars 2024. Det var viktig for oss å gi det samiske samfunn mulighet for å komme med sine synspunkter gjennom en høring, et nasjonalt kompetansesenter var jo en del av denne høringen.
Kommisjonens forslag om opprettelsen av et nytt kompetansesenter om fornorskningspolitikk og urett synes å engasjere og oppfattes fra de samiske høringsinstansene som et godt forslag. Mange understreker at lokale og regionale samiske institusjoner må inkluderes i et slikt arbeid, og at en bør vokte seg for å skape rift om svært knappe ressurser og kompetanse.
Derfor er det også noen som uttaler seg mot opprettelsen av et nytt senter, og peker i stedet på mulighetene for at eksisterende institusjoner kan påta seg et slikt nasjonalt ansvar. Opprettelsen av et nasjonalt kompetansesenter om fornorskningspolitikk og urett må derfor akkompagneres av en reell styrking av de eksisterende institusjonene i Sápmi og tiltak for institusjonsbygging i de områdene der det ikke finnes noen eksisterende samiske institusjoner. I vår videre prosess der vi gjennomgår alle valgkretser med egne folkemøter og høringsprosess er dette enda tydeligere. Behovet for kunnskap og institusjonell forankring er stort.
På programmet i dag står også arkiv og dokumentasjon. Dette er et viktig oppfølgingsarbeid. Under behandlingen av kommisjonsrapporten viste Sametinget til kommisjonens forslag om at kompetansesenteret bør samarbeide med Arkivverket om formidling av de personlige historiene som kommisjonen har tatt imot, og mener at Samisk arkiv og Digitalarkivet bør spille sentrale roller i dette arbeidet.
Jeg vil oppfordre dere som nå har ansvar for denne utredningen å ta en titt på det som kommer fram i Sametingets behandling i 2024 og gjøre dere kjent med de regionale prosessene vi nå er i gang med.
Sametinget har konsultert om mandatet for dette arbeidet som er satt i gang og ser fram til videre konsultasjon når UiT legger fram sitt arbeid. Fram til da forutsetter vi at både samiske, kvenske/norskfinske og skogfinske miljøer blir tatt med i prosessen.
Lykke til med disse to dagene!