Muitosánit Mikkel Eskil Mikkelsenii

Dievasčoahkkinjođiheaddji Tom Sottinena muitosánit ovddeš sámediggeráđi ja sámediggeáirasa Mikkel Eskil Mikkelsena hávdádeami oktavuođas Ájluovtta/Ájlátte girkus guovvamánu 25. beaivvi 2025.

Gieres famillja, Mikkel Eskila rádna ja berraha

Kjære familie, venner og slekt av Mikkel Eskil

På vegne av Sametinget ønsker jeg å overbringe kondolanser til Mikkel Eskil Mikkelsens nærmeste, venner og øvrige. I dag samles vi i sorg for å ta farvel med Mikkel Eskil Mikkelsen. Våre tanker går først og fremst til hans familie, og alle som sto han nært.

Mikkel Eskil var et menneske som viet store deler av sitt liv til samfunnsliv og politikk. Gjennom sitt arbeid på Sametinget var han engasjert i saker som betydde mye for det samiske samfunnet, og Sametinget ønsker å minnes hans politiske gjerning.

Mikkel Eskil var 28 år da han ble innvalgt på Sametinget for første gang i 2017 for Norske Samers Riksforbund. Han ble straks hentet inn i rådet. Han fikk et bredt ansvarsområde og vokste inn i rollen med årene. Han tok gjenvalg i 2021 og ble også da innvalgt som sametingsrepresentant nr. 1 i Vesthavet valgkrets. Mikkel Eskil fikk på ny tillit som rådsmedlem i det nye rådet.

Som sametingsråd var han en respektert politiker, både blant politikere og ansatte. Han høstet også stor respekt blant eksterne aktører som Sametinget samhandler med. Han forhandlet med ulike regjeringer på vegne av rådet i mange viktige saker for det samiske folk. Han så løsninger på tvers av landegrenser og han hadde et allsamisk perspektiv. Han hadde stor arbeidskapasitet og reiste mye for å møte mennesker. I løpet av de sju årene han var sametingsråd opparbeidet han seg et stort nettverk.

Mikkel Eskil som person var ydmyk og lyttende til andres kunnskap og erfaring. Det gjorde at mennesker som møtte ham som sametingsråd, opplevde at han tok deres bekymringer på alvor.

Han hadde et sterkt engasjement for samiske språk, kultur og samfunnsutvikling. Selv var Mikkel Eskil en viktig lulesamisk språkbærer og forkjemper for de samiske språkenes framtid, og han behersket, i tillegg til lulesamisk – også sørsamisk. Han var en del av vår felles kamp for å styrke det samiske samfunnet, og han satte spor etter seg i arbeidet han gjorde.

Vi vet at livet kan være vanskelig, og at mennesker kan møte utfordringer. Tapet av et menneske i en slik situasjon etterlater oss med mange tanker og følelser. I dag er det likevel sorgen som preger oss mest.

Vi minnes Mikkel Eskil som den han var – en del av vår samiske familie, et menneske med både styrker og svakheter, slik vi alle har. Livet er sammensatt, og i møte med døden er det vår oppgave å møte sorgen med verdighet og omtanke.

Måtte Mikkel Eskil finne fred. Våre tanker går til hans familie og venner i denne tunge tiden.

Sametinget takker for hans innsats.

Vi lyser fred over hans minne.

Juogadanboalut