Sametingets plenum 2021-2025

Sametingets plenum 2021-2025

39 representanter velges fra syv valgkretser hvert fjerde år.

Árvu    

Sametinget i plenum er Sametingets øverste organ og myndighet. Sametingsrådet fungerer som Sametingets regjering, og står for den daglige politiske virksomheten.

Plenumsledelsen består av fem medlemmer som velges av og blant representantene i plenum. Tom Sottinen (Bb/Ap) er plenumsleder.

Sametinget regulerer sin virksomhet innenfor de rammer som er gitt i Lov om Sametinget og andre samiske rettsforhold (sameloven). Plenum fastsetter Sametingets arbeidsorden, med regler og retningslinjer for all annen virksomhet i regi av Sametinget.

Plenumsmøter avholdes vanligvis fire ganger i året, i Sametingets plenumssal. 

Komité- og plenumsmøter 2021 og 2022

Sametingets 39 representanter i valgperioden 2021-2025:

Østre valgkrets

  1. Beaska Niillas, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  2. Tom Sottinen, Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet
  3. Ingvild M. L. Halvorsen, Nordkalottfolket
  4. Elisabeth Erke, Guovddášbellodat/Senterpartiet
  5. Jovna Vars Smuk, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund

Ávjovárri valgkrets

  1. Mathis Nilsen Eira, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  2. Øyvind Lindbäck, Nordkalottfolket
  3. Maren Benedicte Nystad Storslett, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  4. Kirsten Inger Anti, Guovddášbellodat/Senterpartiet
  5. Berit Marie P. E. Eira, Ávjovári Johttisápmelaččaid listu/Flyttsamelista
  6. Ann-Britt Eira Sara, Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet
  7. Knut Einar Kristiansen, Nordkalottfolket

Nordre valgkrets

  1. Toril Bakken Kåven, Nordkalottfolket
  2. Per Johnny Sara, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  3. Kjetil Romsdal, Nordkalottfolket
  4. Ronny Wilhelmsen, Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet
  5. Gry Hege Warth, Nordkalottfolket
  6. Arthur Tørfoss, Ovddádusbellodat/Fremskrittspartiet

Gáisi valgkrets 

  1. Sara Katrine Aleksandersen, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  2. Sandra Márjá West, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  3. Sylvi Pedersen Watne, Nordkalottfolket
  4. Per Mathis Oskal, Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet
  5. Henrik Olsen, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  6. Svein Oddvar Leiros, Guovddášbellodat/Senterpartiet

Vesthavet valgkrets

  1. Mathias Eilert Olsen, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  2. Eirik Larsen, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  3. Arild Pettersen Inga, Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet
  4. Vibeke Larsen, Nordkalottfolket
  5. Helen Storelv-Rabone, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund

Sørsamisk valgkrets

  1. Kristin Sara, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  2. Ole-Henrik Bjørkmo Lifjell, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  3. John Kappfjell, Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet
  4. Lisa Marit Pentha-Stavsøien, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund

Sør-Norge valgkrets

  1. Tor Gunnar Nystad, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  2. Aili Guttorm, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund
  3. Jørn Are Gaski, partipolitisk uavhengig
  4. Ulf Tore Johansen, Nordkalottfolket
  5. Ann-Elise Finbog, Sámeálbmotbellodat - Samefolkets parti
  6. Piera Heaika Muotka, Norgga Sámiid Riikkasearvi/Norske Samers Riksforbund