Tale under feiringen av nasjonaldagen i Lakselvbukt

Politisk rådgiver Sandra Márja West sin tale under feiringen av den samiske nasjonaldagen i Lakselvbukt.

Kjære alle sammen,

Takk for at jeg har fått muligheten til å komme hit og feire nasjonaldagen vår sammen med dere.

I dag feirer vi fellesskapet som binder oss sammen som samisk folk. Uansett hvor vi er – i små bygder eller store byer – samles vi for å feire våre språk, vår kultur og vår historie. Denne dagen er en påminnelse om styrken som ligger i mangfoldet og samholdet vårt.

Det samiske fellesskapet er rikt og mangfoldig. Vi er lærere, helsearbeidere, butikkansatte, studenter, barnehageansatte og ildsjeler som hver dag bidrar til å forme fremtiden for kommende generasjoner. Vi står på skuldrene til dem som har kjempet for å bevare vår kultur og identitet, og det er deres innsats som gir oss inspirasjon til å fortsette.

Det gleder meg å se at flere og flere velger å ta del i det samiske fellesskapet. Mange melder seg inn i Sametingets valgmanntall og styrker vårt demokrati. Aldri før har interessen for å være en del av det samiske språk- og kulturfellesskapet vært så stor. Dette gir oss tro på fremtiden – en fremtid hvor vårt arbeid for revitalisering og bevaring gir konkrete resultater.

Denne jobben hadde ikke vært mulig uten våre dyktige språk- og kulturbærere, dere som gir av deres kunnskap til gode for fellesskapet.

For mange er den samiske hverdagen fortsatt preget av kamp – kampen om retten til land og vann, kampen mot hets og diskriminering, og kampen for å redde språk og kultur fra å gå tapt med den eldre generasjonen. Likevel viser vi gang på gang at det er i motgang vi finner styrken til å stå sammen. Vi lytter til hverandre, vi støtter hverandre, og vi reiser oss sammen.

Tiden etter lanseringen av sannhets- og forsoningskommisjonens rapport markerer et viktig vendepunkt. Den gir oss håp om at historiene våre endelig blir lyttet til, og at vi ser begynnelsen på en forsoningsprosess. Stortingets unnskyldning til oss var en viktig anerkjennelse av fortidens urett. Nå håper vi at dette vil følge med konkrete handlinger som viser at forsoningspolitikken er like sterk som fornorskingspolitikken en gang var. Dette er et arbeid som krever at vi står samlet, ikke bare det samiske folket, men hele samfunnet.

Jeg finner også håp i å få oppleve å leve i en tid hvor det samiske skinner sterkere enn noen gang. Våre perspektiver er etterspurt i film, kunst, musikk og litteratur, og interessen strekker seg langt utover Sápmi. Våre kunstnere, musikere og forfattere gir nytt liv til våre tradisjoner og skaper noe unikt. Dette viser at vår kultur ikke bare lever, men blomstrer.

Jeg er takknemlig for å ha vokst opp i en tid da det var mulig å få samiskundervisning, med synlige samiske forbilder og at jeg har fått delta på samiske møteplasser og festivaler. Og ting blir stadig bedre. En gang i tida var det mulig å oppleve alle samiske arrangementer, så lenge du ikke var begrenset av reisebudsjett eller feriedager. Den tida er forbi og vi har flere valgmuligheter enn noen gang før. Men samtidig vet vi at det finnes steder uten et eneste samisk tilbud. Og det må vi endre på!

I dag er en gledens dag og en festdag her i Lakselvbukt. La oss feire det vi har oppnådd, og samtidig lade batteriene for å fortsette arbeidet for vår kultur, våre språk og vårt folk.

Med tro på en enda lysere fremtid, vil jeg ønske dere alle en riktig god feiring.

Lihkku beivviin!

Deleknapper