2,6 millioner kroner til duodjiprosjekter

Gjennom fire ulike tilskuddsordninger, har sametingsrådet bevilget 2 609 300 kroner til prosjekter som skal utvikle duodji som en framtidsrettet og attraktiv næring. 

Tilskuddene fordeles gjennom ordningene Duodjiverksted, Investerings- og utviklingstiltak, HMS (helse, miljø og sikkerhet) og etableringstilskudd, Kompetanse, opplæring og kurs og Driftstilskudd. Støtten skal bidra til å styrke både tradisjonelle og moderne uttrykk innen samisk håndverk. 

– Vi ser duodji som en viktig bærebjelke i samisk kulturarv og en kilde til kreativitet og økonomisk utvikling. Ved å støtte håndverkere og bedrifter, bidrar vi til å sikre kunnskapsoverføring mellom generasjoner og til å skape arbeidsplasser i samiske områder, sier sametingsråd Paul Bendikk Jåma (NSR). 

Bevilgningene gjelder fra oktober til desember.

Disse får tilskudd gjennom tilskuddsordningene: 

Duodjiverksted

  • Láhppi Sámiid Searvi: 50 000 kroner for å ha tilgjengelige verksteder for kursvirksomhet og for andre som ønsker å bruke verkstedene. 
  • Láhppi Sámiid Searvi: 30 200 kroner til investering i maskiner, verktøy og utstyr til formidlingsvirksomheten på Sáttomohgáddi/Sandland i Loppa kommune. 
  • Stuornjárgga duodjesiida: 50 000 kroner til renovering av duodjiverksted i gamle skolebygget, inkludert nye lys og vevstoler.

Investerings- og utviklingstiltak, HMS og etableringstilskudd:

  • Inga Duodji Espenes: 112 500 kroner til å styrke, videreføre og bidra til revitalisering av tekstilduodji fra kysten av Vest-Finnmark.
  • Malin Wilks: 34 750 kroner til utvidelse av verksted med bedre maskiner for produksjon og samisk design i sørsamisk område 

Kompetanse, opplæring og kurs:

  • Min árbe - Vår arv, samisk kulturforening i Sør-Varanger: 32 250 kroner til sykurs og videreføring av gákti-tradisjoner i området. 

Driftstilskudd:

Gjennom tilskuddsordningen Driftstilskudd får 21 søkere støtte. Målet med ordningen er å øke omsetning av egenprodusert tradisjonell duodji og styrke næringens bærekraft. 

Tilskuddsmottakere i tilskuddsordningen Driftstilskudd
SøkerTildelt i kroner
Anna Ciucka Sjursen Duodji93 800
Ávži Design og Snurrepiperier, May Toril Hætta66 200
Karen Marie Eira Buljo53 700
Davvi Siida AS150 000
Inka AS150 000
Isak N. P. Eira150 000
Kainos Kofter150 000
Mathis Anders M. Sara25 400
Miennas AS150 000
Marit Berit N. Bær150 000
Niita, v/ Gunn H. Pulk150 000
Ottara AS107 800
Pia Katarina Jannok150 000
Reisa Skinnprodukter AS 150 000
Sami design, Eira Ellen Bongo137 200
Sara Duodji AS150 000
Bivut, v/Inger Lise Mienna36 400
Inga Eira Horten65 900
Per Atle Mienna106 600
Kauto sleder, Aslak Hansen59 000
Sávve AS 47 600

Juekemebåalah