Sametinget støtter 17 prosjekter med mål om å forebygge mobbing og samehets

Sametingsrådet har i 2024 bevilget til sammen 2 891 000 kroner til 17 prosjekter som skal bidra til å fremme et trygt og godt oppvekstmiljø for samiske barn og unge, fritt for mobbing og samehets. Det er stor bredde blant tilskuddsmottakerne og type prosjekter de skal gjennomføre.

Blant tilskuddsmottakerne er Redd Barna, som får et tilskudd på 200 000 kroner til å løfte frem samiske barn og unges stemmer om fornorskningspolitikken og forsoning for å forebygge mobbing og samehets, med utgangspunkt i Sannhets- og forsoningskommisjonens rapport. I Redd Barnas medvirkningsprosesser har samiske barn og unge uttrykt at de ofte opplever at kunnskapen om samisk historie og kultur er overfladisk, og begrenset til bestemte temaer som samisk nasjonaldag og reindrift. Dette skaper rom for stereotypier og misforståelser og at fordommer blir videreført.

Runar Myrnes Balto Ørjan Marakatt Bertelsen

– Samehets er en utfordring og det er derfor gledelig at vi kan støtte tiltak der samiske barn og unge kan være med på å medvirke og bidra til å styrke kunnskap og handlingskompetanse knyttet til mobbing, samehets og rasisme, for å effektivt motvirke og bekjempe disse utfordringene i samfunnet, sier sametingsråd Runar Myrnes Balto (NSR).

Norske Reindriftsamers Landsforbund (NRL) får et tilskudd på 200 000 kroner til pilotprosjektet Reindriftsambassadører i skolen, som har som mål å redusere konflikter, motvirke hets og rasisme, samt oppklare misforståelser og myter om reindrift gjennom økt kunnskap og forståelse.

– Dette prosjektet har som mål å adressere årsakene til hets mot reindriften ved å redusere kunnskapsmangelen og fordommene som finnes i samfunnet vårt. En av prosjektets styrker er at man planlegger å bruke skolebesøk for å gi elever en dypere forståelse av samisk reindrift, spesielt i de områdene hvor de selv bor og lever, sier Myrnes Balto.

Disse prosjektene har fått tilskudd gjennom Sametingets nye søkerbaserte tilskuddsordning Forebygging av mobbing og samehets, som ble opprettet i fjor. Tilskuddsordningen har som mål å motivere organisasjoner, lag og foreninger til å forebygge og fremme et trygt og godt oppvekstmiljø i lokalsamfunnet for samiske barn og unge. Ordningen videreføres i år og har åpen søknadsfrist fram til 3. november 2025, kl. 15.30.

Det er stor bredde i prosjektene som har fått tilskudd i denne behandlingen. Her er liste over alle 17 prosjekter som har fått tilskudd:

Bevilgninger fra tilskuddsordningen Forebygging av mobbing og samehets
Søker Tittel Innvilget beløp
INNLANDET FYKESKOMMUNE Økt innsats mot rasisme – bedre inkludering 150 000
AILE HEATTA KUHMUNEN Bli kjent med reindriftsnæringen og den samiske kulturen gjennom ulike aktiviteter, i Davvi-siida Saltfjellet 119 000
FN-SAMBANDET I NORGE Utvikle og styrke fremtidige læreres evne til å forebygge og bekjempe mobbing og samehets 200 000
Hattfjelldal kommune Skape samhold og gi kunnskap og forståelse for hverandres bakgrunn, ulikheter og kulturer 109 000
LAVANGEN KOMMUNE Finne gode metoder og verktøy for hvordan sikre et lokalsamfunn preget av språklig, kulturell og identitetsmessig likeverd 200 000
NORSKE REINDRIFTSAMERS LANDSFORBUND Redusere konflikter, motvirke hets og rasisme, samt oppklare misforståelser og myter om reindrift gjennom økt kunnskap og forståelse 200 000
Redd Barna Utvikle forenklet versjon av Sannhets- og forsoningskommisjonens rapport for barn og unge 200 000
SAMISK HUS TROMSØ AS Skape arena hvor unge samer kan være i majoritet og utvikle stolthet rundt sin identitet og det samiske mangfoldet 200 000
Sami Siida AS Arrangere samlinger for barn og unge med fokus på samisk kultur, tradisjon og erfaringsdeling 165 000
SØRSAMISK HELSENETTVERK Øke kunnskap om samisk kultur og de utfordringene samiske barn og ungdom møter 200 000
Saami Council headquarters Utvikle kunnskapsbasert materiell som kan brukes til å forebygge mobbing og samehets rettet mot samer i Norge, Sverige, Finland og Russland 200 000
TROMS FYLKESKOMMUNE Oversette Omnimodellen til samisk, modellen brukes aktivt av elev-, lærling- og mobbeombud i Nord-Norge 48 000
Tromsø kommune Gi innbyggere i Tromsø kommune kunnskap om Tromsøs samiske historie og kultur 200 000
TRØNDELAG FYLKESKOMMUNE Prøve ut og ivareta det samiske perspektivet i ABC-kampanjen 200 000
TRÅANTEN SAEMIEN DÅEHKIE Møteplasser for samiske barn, unge og voksne i Trondheim 200 000
UNIVERSITETET I STAVANGER Verdens største konferanse om mobbing har valgt et tema som inkluderer mobbing og hets mot samiske barn og unge 100 000
4H FINNMARK Skape trygge rammer der barn og unge kan utvikle stolthet og forståelse for egen og andres kultur 200 000
Sum   2 891 000